fbpx

Last updated on May 8th, 2024 at 11:49 am

So, what's it cost?

ROUGHLY

$0.44

USD PER HD PER DAY

We like to be upfront with folks, so right off the bat, we'll tell ya that the upfront cost of our tubs is going to be 2-4 times more than other tub products on the market.

Check out this video below from Twain on what our most popular tub costs, why it costs more upfront, and why we focus on the price per head per day.

Keep in mind, that the cost is for a complete mineral & protein package - there's no need to supplement anything along with the tub. With the high concentration of the tubs, our guaranteed consumption range is between 1/8 and 1/3 of a pound per head per day.

Plus, there's Quantity discounts

MSRP

Savings

10 ton (Half load)

8% discount + Free Shipping

20 ton (Full load)

14% discount + Free Shipping

Full Load split ship
(10 ton now & 10 ton later)

12% discount + Free Shipping

How does Riomax compare to other tubs out there?

tub x

Highest cost to feed

$200 | 250 lb tub | 80¢/hd/day

 

TubX_250lb_Plastic_Product_Image
  • 1 lb daily consumption
  • Bare-bones Protein & Mineral Pack
  • 1 tub lasts 200 cows +-1.5 days

 

tub y

Cheapest Upfront

$100 | 200 lb tub | 50¢/hd/day

 

 

TubY_250lb_Plastic_Product_Image
  • 1 lb daily consumption
  • Need to feed additional mineral
  • 1 tub lasts 200 cows +-1.5 days

 

riomax

LOWEST COST TO FEED

$480 | 250 lb tub | 44¢/hd/day

250lb_Plastic_Tub_SQUARE
  • 1/8 - 1/3 lb daily consumption - guaranteed
  • Complete Digestion & Mineral Packages
  • 15-30% Hay, Feed & Forage Savings
  • 1 tub lasts 200 cows +-5 days
  • IT PAYS FOR ITSELF!

But don't just take it from us...

Listen to 6 ranchers, from across North America, share how they felt when they first heard the price of Riomax®... and how they feel about it now after using the product.

How does the tub pay for itself?

  • 15-30% hay, feed & forage savings (This also looks like increased carrying capacity or more grazing days on a pasture)
  • 3-10% increase in conception rates
  • 10-40 lb increase in weaning weights
  • Better overall herd health (ex. less calf sickness, foot rot, pinkeye, etc.)

Get in touch to receive custom pricing for your operation today

(We don't offer a full price list or ingredient list on our website. The best way to find out more is to reach out to one of our herd health guides.)

Translate »
Green-Up Save-Up Pre-Booking Promo - $100 OFF PER TON - Prebooking Ends May 31SECURE YOUR DISCOUNT TODAY
+
Scroll to Top